Autentisti

Strekov 1075

Strekov 1075

V názve firmy sa nachádza dátum prvej písomnej zmienky o obci. Je to symbol, ktorý vyjadruje vernost tradíciám, prírode a hodnotám v pestovaní hrozna a v tvorbe strekovského vína. Naša rocná produkcia je 30 000 fliaš v štyroch líniách – corpus, classic, terroir, špecial.
Hospodárime na 12-tich hektároch vinohradov v ekologickom režime. Obrábame 5 ha kolíkového vinohradu, preferujeme staré odrody – Rizling vlašský, Veltlínske zelené, Modrý portugal, Frankovka modrá a Svätovavrinecké.
Venujeme sa aj novým odrodám – Dunaju, Devínu a Alibernetu.Vinohrady sa nachádzajú na terasách Pohronskej pahorkatiny. Svojskú mikroklímu vytvárajú najmä rybníky, močaristý potok a tiež blízkosť Dunaja. Horná vrstva pôdy je ílovito-hlinitá vyvynutá na morských usadeninách, pieskovcoch a vápencových žilách. Hlbšie vrstvy pôdy pozostávajú zo žltého a modrosivého ílu. Vinohrady obrábame rucne, v pivnici víno kvasí bez zásahov, v sudoch a v otvorených kadiach.
Dlhé vyzrievanie na sedimente bez síry je zárukou vín so silným terroirovým charakterom. Štýl vín vyrábaných nakvášaním na šupkách – tzv. orange wine, vyzrievané pod flórom a plnené spolu so sedimentom, predstavujú návrat k najstarším spôsobom výroby. Vína HEION, PORTA a NIGORI pôsobia svojím tichým archaickým nádychom
osviežujúco vo svete „hlucných“ moderných vín.


KASNYIK – rodinné vinárstvo zo Strekova

KASNYIK – rodinné vinárstvo zo Strekova

Naše vína vnímame ako produkt remeselníckej práce. Ako každý poctivý remeselník, aj my si starostlivo vyberáme základný materiál, v našom prípade je to hrozno. Každú fázu našej práce robíme vlastnými rukami. Naše vína nedorábame vo veľkom, pretože najdôležitejšia je pre nás kvalita, a nie kvantita. Jedinečnosť naších vín má svoj pôvod vo vinohradoch a v strekovskej pôde. Odmietame používanie rôznych pomocných látok, ktoré uniformizujú jedinečnosť našej rodnej pôdy a tak znižujú jej hodnotu.
Pracujeme na rodinnom majetku s aktívnou spoluprácou rodiny. V súčastnosti obhospodarujeme približne 5 ha. vlastných a prenajatých vinohradov. Určiť začiatok nášho vzťahu k hroznu a vínu, ako aj založenie našej pivnice je veľmi ťažké, lebo okolo rodinného sadu a pivnice pracujeme od nášho detstva.

Myšlienka pripraviť naše vlastné víno a plniť ho do fliaš, dozrela v rokoch 2004-2005 Po prvých pokusoch mávať krídlami bolo naše prvé samostatné víno spojené s ročníkom 2006. Ozajstná zmena pohľadu na život našej pivnice nastala v roku 2008 na základe rastúcich skúseností. Zvolili sme si cestu, ktorej stredobodom boli prírodné podmienky, prírode blízke pestovanie hrozna a príprava vína, založená na tradičných metódach.

Práve preto vylučujeme používanie akýchkoľvek cudzích látok ako sú kvasinky, enzýmy a rôzne preparáty ktoré hoci uľahčujú život vinára, vnášajú do vína cudzie tóny a skresľujú pravý charakter Strekovského terroir


MÁTYÁS – rodinné vinárstvo z Novej Viesky

MÁTYÁS – rodinné vinárstvo z Novej Viesky

Naše vinárstvo sídli bokom od hlavných ciest, v kúzelnej atmosfére uprostred viníc a pivníc v pozoruhodnej lokalite s názvom Szőlőhegy. Našou filozofiou pri pestovaní viniča a pri výrobe vína je vrátiť sa k prírodným – tradičným metódam.

Pri pestovaní sme prešli na ekologické vinohradníctvo, teda nepoužívame herbicídy, pesticídy ani žiadne umelé hnojivá, ktoré by prekryli minerálne látky dostávajúc z pôdy do hrozna a vína. Proti hubovým chorobám sú použité iba tradičné kontaktné (meď, síra) a biologické (výťažky z byliniek) prípravky, a aj tie iba v obmedzenom množstve.

V snahe dosiahnuť čím vyššiu kvalitu hrozna, úrodu redukujeme na 1-1,5 kg na jednom koreni. Pri výrobe vína taktiež uprednostňujeme tradičné metódy vinifikácie pred reduktívnou technológiou a sudové kvasenie a zrenie. Okrem síry pre stabilizáciu vína nepoužívame žiadne pomocné preparáty, ani ušľachtilé kultúry kvasiniek, ktoré síce uľahčujú život vinárom, ale do vína vnášajú cudzie tóny. Našou snahou je vyrobiť také vína, ktoré čo najviac odzrkadľujú terroir našich vinohradov.

Prvé flaškované vína opustili našu pivnicu v roku 2005. Výrobou vína sme sa zaoberali už oveľa dávnejšie. Ako každá rodina v Novej Vieske, pôvodne aj tá naša vlastnila iba menší vinohrad pre vlastnú potrebu. Tento malý vinohrad a k nemu aj stará pivnica boli našim dedičstvom, takisto, ako láska k vínu. Náš príbeh sa začína v roku 2003, odkedy postupne rozširujeme našu pivnicu. Za 6 rokov sme sa dostali tam, kde sme dnes. To znamená 12 ha viníc a k tomu malé vinárstvo


Magula - rodinné vinárstvo

Magula - rodinné vinárstvo

Tradícia rodinného vinárstva MAGULA siaha až do roku 1931. Naše vína robíme s láskou a dôkladnosťou, výlučne z hrozna ekologicky dopestovaného vo vlastných vinohradoch. Vinice v Suchej nad Parnou, po stáročia dávajúce zrod skvelým vínam, boli zvečnené aj v slávnom románe Františka Hečka Červené víno. Suchovský terroir je charakteristický hlbokými sprašami s vysokým obsahom vápnika a minerálov a zároveň mimoriadne veľkým počtom slnečných dní a malým množstvom zrážok  - ideálne podmienky na vznik veľkých vín!

Naše vína sú plné života, jedinečného charakteru a slnka z viníc, verne odrážajúce ročník, terroir aj charakter odrody.  Veríme, že v zdravom hrozne je obsiahnuté všetko potrebné pre vznik harmonického vína: životaschopné kvasinky a baktérie na šupkách, cukor a bohatstvo ďalších látok v bobuliach, to všetko bez zvyškov chemických prípravkov, vďaka ekologickému poľnohospodárstvu. Hrozno sa transformuje na víno prirodzene, bez prídavku komerčných kvasiniek, enzýmov, živných pôd, baktérií,  tanínov či iných pomocných látok. 

Vínam doprajeme dostatok času na nerušené vyzrievanie v sudoch alebo hlinených amforách, pričom zostávajú v kontakte s jemnými kvasnicami. Biele a oranžové vína zvyčajne fľašujeme rok po zbere, bez čírenia a filtrácie. Červené vína vyzrievajú v sudoch dlhšie, spravidla 1-2 roky. Vína sírime minimálne alebo vôbec, takže obsah celkovej síry v hotových vínach je hlboko pod limitom pre bio-vína. Môže sa v nich objaviť prirodzený depozit, tvorený vínnym kameňom, farbivom, prípadne bielkovinami či zvyškami kvasiniek, tzv. matky. Tento depozit je však nutrične mimoriadne cenný, lebo obsahuje aj aktívne vitamíny, enzýmy a živé probiotiká.

Ochutnať u nás môžete výrazné odrodové biele aj červené vína, ale aj profilové cuvée Ružový, Oranžový a Červený Vlk, ktoré sú vytvorené ich kombináciou a odkazujú na polohu vinohradov vo Vlčej doline. Všetky naše vína možno považovať za remeselné, nájdete však u nás aj vína vytvorené celkom bez dotyku strojovej technológie ručne, či bosými nohami, nesúce výstižný prívlastok „unplugged“.

Slobodné vinárstvo - Majer Zemianske sady

Slobodné vinárstvo - Majer Zemianske sady

Slobodné vinárstvo je meno vína z Majera Zemianske Sady. Majer Zemianske Sady je nezávislý rodinný podnik. Od roku 1912 hospodárime na pôde v Zemianskych Sadoch pri Hlohovci. Po násilnom prerušení rodinnej tradície, riadi v súčasnosti Majer Zemianske Sady spoločne štvrtá a piata generácia.
V medzivojnovom období sa naše vína predávali pod obchodnou značkou K trom boxerom a boli obľúbené aj v pražských umeleckých kruhoch. Vinárske dedičstvo sme začali obnovovať v roku 1997. Rodičia revitalizovali vinohrady a v roku 2010 sme vyrobili prvé víno v pôvodnej pivnici pod značkou Slobodné vinárstvo.
Víno vnímame ako živý organizmus. Pri výrobe kladieme dôraz na remeselnú precíznosť, na pochopenie prírodných procesov. Nesnažíme sa ich meniť. Všetky naše vína kvasia prirodzene, vlastnými kvasinkami. Nepridávame do nich žiadne enologické prípravky, ktoré takzvane “krášlia” ich vôňu a chuť.
Od začiatku sa venujeme aj výrobe oranžových vín - vín z bielych odrôd, ktoré fermenutú na šupkách. Kvasenie na šupkách nás prirodzene priviedlo ku gruzínskym Kvevri - ručne robeným hlineným amforám, ktoré sme na jeseň 2014 zakopali na Majeri.